Türk Sağlık-Sen Ordu Şube Başkanı Fatih Galender Zengin, Aile birliğinin sağlanmasının Memurların Anyasal hakkı olduğunu söyledi.

Ailelerin  toplumumuzun temel taşı olduğunu kaydeden Zengin konu ile ilgili şu açıklamaları yaptı:

"Kamuda çalışıp eş durumu düzeltilmediği için farklı illerde çalışan sözleşmeli personel için süre beklemeden eş durumu tayin hakkı talep ediyoruz

Sözleşmeliyken kadroya geçen sağlık  çalışanlarımiz eş durumundan dolayı yer değişikliği yapmak istediklerinde, “Mevcut görev yaptıkları yerdeki zorunlu çalışma sürelerini tamamlamaları gerekmektedir”
ifadesi Ailerin birlesmelerine  engel olmaktadır.
 Eş durumundan dolayı birçok personel büyük mağduriyetler yaşamaktadır ve bu mağduriyetler devam etmektedir. Parçalanmış aileler, annesini, babasını özleyen çocuklar mağduriyet yaşamaktadırlar.
Sozlesmeli Sağlık personelleriniz 
 “İşleri  ve eşleri  arasında tercih yapmak istemiyorlar.
 “Aile birliğinin sağlanması, Anayasanın 41. maddesinin amir hükmüdür. Kamu idaresi artık Anayasayı ihlal etmekten vazgeçmelidir” 

Beklentimiz, sözleşmeli istihdamın kökten kaldırılmasıdır. Ancak bu süreçte de meslektaşlarımızın yaşadığı sorunlar çözüme kavuşturulmalıdır. Özellikle eş durumu mazeretinden dolayı tayin hakkı verilmesi elzemdir.

TBMM’nin sözleşmeli meslektaşlarımızın yıllardır yaşadığı soruna çözüm getireceğine, çalışan eşleri ve çocuklarını birleştireceğine inanıyorum
sözleşmeli sınıftaki arkadaşlara da 1 artı 1 sistemini getirelim veya direkt bir yıl sonra eş durumu tayini olsun, çocuklar ağlamasın, aileler arasındaki bağ kopmasın
Aile ayrılmaz, Anayasa’ya da aykırıdır, Avrupa İnsan Haklarına da kanunlara da Aile Birliği mevzuatına da aykırıdır. Bir çocuk anneden, babadan ayrıysa sağlıklı yetişmez. Eşinden, ailesinden ayrı memurdan nasıl verimli olmasını bekleriz.

Sözleşmeli Memurların önündeki bu engeli bir an önce  çözülmelidir."

#ordu #orduhaber

Editör: Editör Editör