Altın fiyatları, dolardaki yükselişin etkisiyle günlük düşüşünü yüzde 1'e taşıdı.

Altın fiyatları, ABD dolarının güçlenmesiyle bugün düşerken, yatırımcılar istihdam piyasasının sağlığı ve ABD Merkez Bankası'nın (Fed) faiz indirimi için bir gerekçe oluşturup oluşturmayacağına dair ipuçları için bu hafta açıklanacak verileri bekliyor.

Altının ons fiyatı da dün değer kazanarak günü 2 bin 351 dolardan tamamlarken, bugün önceki kapanışına göre yüzde 1 düşüşle 2 bin 327 dolardan alıcı buluyor.

Dün, altının ons fiyatındaki artışa paralel yükselen altının gram fiyatı saat 14.45 itibarıyla 2 bin 429 lira seviyesinde bulunuyor. Aynı dakikalar itibarıyla çeyrek altın 3 bin 978 liradan, Cumhuriyet altını 16 bin 400 liradan satılıyor.

ActivTrades'in kıdemli analisti Ricardo Evangelista, "Altın fiyatları, birkaç günlük zayıflığın ardından ABD dolarının sıçramasıyla zarar gördü" değerlendirmesinde bulundu.

Evangelista, "Jeopolitik riskler ve küresel ekonomik büyümeye ilişkin belirsizliklerin yanı sıra güçlü hükümet alımları nedeniyle, altın fiyatlarının birkaç hafta önce ulaşılan zirvelere geri dönme ihtimali oldukça yüksek" dedi.
 

Ons altın fiyatı 20 Mayıs'ta tüm zamanların en yüksek seviyesi olan 2 bin 450 dolara ulaşmıştı.

Editör: Editör Editör