Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun milyonlarca çalışanın maaşına etki etmesi beklenen görüşmelerinde üçüncü toplantısı başladı. 

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, toplantıya ilişkin hafta içi değerlendirmesinde, "Salı günü asgari ücret müzakeresinde uzlaşmaya varacağız. Emekçilerimizin beklediği, işverenlerimizin de ödeyebileceği bir ücret seviyesinde uzlaşma sağlayacağız" dedi.

Türk-İş Genel Sekreteri Pervul Kavlak, bakanlığa girişte yaptığı açıklamada asgari ücretin netleşip netleşmediğiyle ilgili soruya, "Bugün netleşecek, esas haber çıkınca olacak. Hem işveren hem de bakanlığın elini görelim. Elini görürsek biz de dağarcığımızda ne varsa dökeceğiz" diye yanıt verdi.

Kavlak, asgari ücretin bugün açıklanma ihtimali ile ilgili soruyu da şöyle yanıtladı:

Basın mensubu arkadaşlardan bana sürekli mesaj geliyor. Külliye'de bir hazırlık olduğunu söylüyorlar. İnşallah öyledir. Bir an önce bitsin de biz de işimize gücümüze bakalım. İnsanlar umutla bekliyor. İnşallah onların umutlarını boşa çıkartmayacak bir rakam üzerinde uzlaşır, üçlü mutabakat şeklinde imzalarız. Amacımız, arzumuz, umudumuz bu şekilde.

Bir yılda iki zam!

Yılbaşında asgari ücret yüzde 50 zamla 4 bin 253 liraya yükseldi. Temmuz ayında da yüzde 30'luk zamla asgari ücret 5 bin 500 TL'ye çıktı. Asgari ücrete 2022'de asgari ücrete yapılan kümülatif zam, yüzde 90'ı aştı.

Asgari ücret ne kadar olacak?

Uzmanlar asgari ücrete enflasyon farkının üstünde bir zam bekliyor. Ocak ayında maaşların yüzde 40 ile 50 arasında artması öngörülüyor. Bu hesaba göre; asgari ücrete yüzde 40 oranında olursa 7 bin 700 TL'ye, yüzde 50 oranında olur ise bu rakam 8 bin 250 TL'ye çıkacak.

Editör: Kadir TÜKÜÇ