Bankalarda mevduat hesabı olanlar için önemli bir dönemde olduğumuzu belirten uzmanlar, bankaların sunduğu faiz oranlarının dikkatle takip edilmesi gerektiğini ifade ediyorlar.

Peki, bankalarda yatırılan paraya göre faiz oranları neden değişiyor?

Mevduat hesaplarında yatırılan para miktarına göre faiz oranları değişiyor. Yüksek meblağa sahip olanlar daha fazla faiz oranı elde ediyor. Bu durum, faiz oranlarının yükselmesi ile birlikte mevduata yatırım cazip hale gelmeye başladı.

Peki, bunun nedeni ne? Bankaların yüksek meblağa sahip olan müşterilerine daha fazla faiz oranı vermesinin nedeni, risk yönetimine dayanıyor. Yüksek meblağa sahip olan müşteriler, bankalar için daha az riskli olarak görülüyor. Bu nedenle, bankalar bu müşterilerine daha fazla faiz oranı vererek, onları kendilerine bağlamaya çalışıyor.

Merkez Bankası 1-3 ay vadeli mevduatlarda faiz oranını yüzde 67-68 olarak açıklasa da bankalarda şu anda ortalama mevduat faizleri yüzde 60’a yaklaştı. Özellikle mevduat hesabı açılırken yatırılan paraya göre faiz veriliyor.

1 milyon TL ne kadar kazandırıyor?

Şu an bankalar mevduata yüzde 55 ila yüzde 60 arasında mevduat faizi veriyor. Yüksek faiz almak için vatandaşların birden fazla banka değil tek bir bankayla ağırlıklı çalışması, kişilerin bankaya mevduata para yatırmadan önce birkaç bankadan faiz oranlarına yönelik araştırma yapması yerinde olacaktır. 1 milyon TL’nin aylık getirisi net olacak şekilde yani stopajdan sonra 45.000 ila 53.000 arasında değişiyor. Bu hafta bir miktar mevduat faizlerine gerileme oldu çünkü bankaların menkul kıymet testi tutma zorunluluğu kaldırıldı. Bununla birlikte bankaların maliyeti düştüğü için para toplamak için mevduatlara çok gerek kalmadı.

#orduhaber