2024 yılının gerçekleşen ilk 4 aylık enflasyonu toplamda yüzde 18,72 oldu. Bu memur ve emekliler için hayati önem taşıyan bir oran.

Milyonlarca emekli ve memur yılda iki kez enflasyon farkına bağlı olarak zam alıyor. İlk 4 ay verilerine göre temmuz ayında alacakları zam oranı yüzde 18,72 oldu. Bu orana mayıs ve haziran ayının enflasyon oranları da eklenecek.

İlk 4 ay sonunda emeklilerin alacağı zam yüde 18,72 iken memur ve memur emeklisinin zammın yüzde 13,5.

Merkez Bankası'nın nisan ayı piyasa katılımcıları anketi sonuçlarına göre enflasyon tahminleri mayıs ayı için yüzde 3, haziran ayı için ise yüzde 2.54 olacak. Tahminler tutarsa 6 aylık enflasyon yüzde 25 olacak. Emeklilerin temmuzda alacağı zam oranı ise yüzde 25 olarak gerçekleşecek.

Bu durumda ise kök maaş nedeniyle çok sayıda emeklinin temmuz ayında maaşının değişmeyeceği anlamına geliyor.

Türkiye'de en düşük emekli maaşı 10 bin lira olarak belirlenmişti. Bu sayede kök maaşı 10 bin liradan az olan emekliler 10 bin lira maaş alabiliyordu.

Ancak mayıs ve haziran ayındaki enflasyon beklentileri olduğu gibi gerçekleşirse kök maaşı 8 bin lira ve altı olan emeklilerin temmuz ayında kök maaşları artsa da alacakları maaş yine 10 bin lira olacak.

Bu sorunun yaşanmaması için en düşük emekli maaşına da zam yapılması gerekiyor.Daha önce bu sorun refah payı vererek de aşılmıştı. Bu da bir çözüm olabilir. Ancak her zam döneminde aynı problem tekrar karşımıza çıkıyor. Bu nedenle bu sorunun temeline inilip kesin bir çözüm bulunması emekliler için hayati bir önem arz ediyor. 

#orduhaber