Altınordu Ziraat Odası Başkanı Atakan Akça, fındık üreticilerinin tarımsal desteklerden yararlanabilmeleri için bugün Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) başvurularını yapmaları gerektiğini belirtti. Önceki dönemlerde 1 Eylül ile sonraki yılın 30 Haziran tarihlerinde gerçekleşen başvuru sürecinin bitiş tarihi 31 Aralık’a çekilerek, 10 ay olan süreç 4 aya düşürülmüş oldu.

Akça, ÇKS başvurularında yapılan değişiklikler sonrası ziraat odalarına gerek kalmadığı yönündeki yanlış bilgilerin kamuoyunda dolaştığını söyleyerek, uyarıda bulundu.

“Son gün”

‘Alan bazlı destek ödemelerini alabilmek için 31 Aralık 2022 tarihine kadar ÇKS işlemlerinizi yaptırmanız gerekiyor’ diyen Akça, şunları söyledi; “Fakat piyasada dolaşan bilgi var onu da size hatırlatmak istiyorum daha önce tarım bakanlığının yayınlamış olduğu genelge ile e-devlet üzerinde ÇKS işlemlerinizi yapabiliyorsunuz ama bu işlemi yaptıktan sonra muhakkak üyeliğinizin güncel olduğunu belgelemeniz gerekiyor. Bunun için de ziraat odalarına gelip üyeliğinizi aktif ve güncel hale getirmeniz gerekiyor. e-devlet üzerinden yaptığınız işlemler sonucunda ben işlemimi yaptım, bir daha ziraat odasına gitmeme gerek yok düşüncesine kapılmayın. Çünkü o yapmış olduğunuz işlemde bir butonu işaretliyorsunuz. Bu butonda ziraat odası üyeliğini, aktif ve güncel olduğunu onaylıyorum gibi bir butonu onaylıyorsunuz. Dolayısıyla eğer ziraat odasındaki üyeliğiniz aktif ve güncel değilse alacağınız alan bazlı destek ödemelerinde sıkıntı yaşayabilirsiniz. Bunun için bir an önce 31 Aralık tarihine kadar bulunduğunuz, kayıtlı olduğunuz ziraat odalarına müracaat ederseniz işlemlerinizi güncellerseniz. Hiçbir mağduriyet yaşamazsınız. ÇKS başvurularını yapan üreticilerimiz desteklemelerden yararlanabilecek. Bu başvuruyu mutlaka yaptırın.”

Editör: Kadir TÜKÜÇ