Karadeniz’in en düşük fiyatı Ordu’da. Ordu’nun Türkiye’nin en fazla fındık üreten ili olmasına rağmen, fındık fiyatları bakımından Karadeniz’de yer alan illerin gerisinde kalması dikkat çekiyor.

Ordu’da serbest piyasada sezona 43 liradan başlayan fındık fiyatları, zamanla yükselişe geçerek TMO’nun 52 liralık taban fiyatını da geride bıraktı. Tüccarlar ve ilçelere göre 57 liraya kadar alıcı bulmasına rağmen tabelalarda halen 54 lira yazıyor.

Ancak Türkiye’nin en fazla fındık üretilen ve satılan ili konumunda olan Ordu, iş fiyatlara gelince, diğer Karadeniz illerinin gerisinde kaldı. Komşumuz Giresun’da fındık fiyatları ortalama 60 liradan alıcı bulurken, bir diğer komşumuz Samsun’da ise fiyatlar 58-59 lira ortalamasından işlem görüyor.

Karadeniz’de en fazla fındık ihracatı yapılan ili olan Trabzon’da ise Ticaret Borsası’nda 50 randıman levant kalite fındık fiyatı, 55 lira 50 kuruş olarak yazarken, serbest piyasada da ortalama 57-58 lira arasında değişiyor. Ordu’da ise Ordu Ticaret Borsası’nda yaklaşık 2 senedir fındık fiyatı yazmıyor. Serbest piyasada ise tüccarların tabelasında 50 randıman kabuklu fındık fiyatı 54 lira yazarken, il genelinde ortalama 56 liradan işlem görüyor. Bu fiyat ay sonu vadeli olarak 60 liraya kadar çıkabiliyor.

Editör: Kadir TÜKÜÇ