Meclis'teki iki ay süren bütçe maratonu tamamlandı. Sırada ise milyonlarca vatandaşı yakından ilgilendiren düzenlemeler geliyor. Bunlar EYT, sözleşmeli kadro, başörtüsüyle ilgili yasal düzenlemeler. Yeni yılda teklifler tek tek görüşülecekken diğer yandan EYT için de kritik tarih belli oldu. Türkiye Büyük Millet Meclis'inde 2023 bütçe teklifinin görüşmeleri olaylı oturumların sonrasında tamamlandı. Şimdi ise milyonlarca vatandaşı ilgilendiren düzenlemeler var. Emeklilikte yaşa takılanlar (EYT), sözleşmelilere kadro düzenlemesi yeni yılda ilk ele alınacak konuların başında geliyor.

EYT'de kritik tarih! 15 Ocak 2023'te yasalaşması bekleniyor?

YeniYıl1

EYT ile ilgili ilk aşamalı planda 1,5 milyondan fazla kişinin EYT'nin yasalaşması durumunda faydalanması bekleniyor. Yeni yılda merakla beklenen EYT çalışmasının da tamamlanması beklenmekte. Teklifin 15 Ocak'a kadar yasalaşması bekleniyor. 

Düzenlemeden ise 8 Eylül 1999'dan önce sigortalı olup emeklilik için gerekli çalışma yıl ve prim gün sayısını dolduranlar faydalanacak. Bu tarihteki stajyer ve çıraklar bu kapsama alınmayacak. 

Sözleşmeli personele kadro düzenlemesi

EYT dışında yasalaşması ve bir o kadar da önemli konulardan biri de sözleşmeli personele kadro düzenlemesi... Yaklaşık 425 bin kişinin bu düzenlemeden yararlanması bekleniyor. Düzenlemeden yararlanabilmek için ise belirli şartlar var;  3 yıl çalışma şartı aranacak, 1 yıl da aday memurluk süreci olacak. Daha önceki düzenlemenin dışında tutulan 227 bin kişi ise doğrudan kadroya geçebilecek.

Ocak ayında Meclis başörtüsüne anayasal güvence getirecek düzenlemeyi görüşecek. AK Parti ve MHP'nin ortak imzalı teklifi önce Anayasa Komisyonu'nda ele alınacak. Başörtüsüne anayasal güvence sağlayacak teklifin referanduma gerek kalmadan Genel Kurul'da kabul edilmesi hedefleniyor.

Editör: Kadir TÜKÜÇ