Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatlarının 58-59 lira olduğunu söyleyen GZO Başkanı Nurittin Karan, bu saatten sonra TMO’nun fındık alımından çok, satış kararı almamasının önemli olduğunu vurguladı.

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, fındık piyasası ile ilgili önemli tespitlerde bulundu. Karan, bugün gelinen noktada üreticinin elinde çok çok miktarda fındık kaldığını belirterek halen Giresun’da serbest piyasada fındık fiyatlarının 58-59 lira bandında seyrettiğini söyledi.

ÜRETİCİNİN YÜZDE SEKSEN’İ FINDIĞI SATTI

Nurittin Karan, üreticinin yüzde seksenlik bölümünün fındığını sattığını kaydederek, fındık fiyatlarındaki yükselişin TMO’nun alımları ile de etkili olduğunu kaydetti. Karan, TMO’nun yıl sonunda alım kampanyasını sonlandırmasının fiyatlara etki etmeyebileceğini de ifade etti.

ÖNEMLİ OLAN TMO’NUN FINDIK SATMAMASI

Giresun Ziraat Odası Başkanı Nurittin Karan, bundan sonra fındık fiyatlarının düşmemesinin TMO’un izleyeceği politikaya da bağlı olacağını söyledi. Karan, “TMO aldığın fındıklar için satış kararı almazsa fiyatlar serbest piyasada bu seviyelerde kalır, eğer satış kararı alırsa fiyatlar düşer” dedi. Nurittin Karan, TMO’nun piyasadaki dengeleri çok iyi koruması gerektiğinin de altını çizerek, “TMO Nisan ayına kadar depolarındaki fındığı satmamalıdır” şeklinde konuştu. 

Editör: Kadir TÜKÜÇ