Hamsi ve balık ile ilgili korkutan açıklama! Denizlerde hamsi stoklarının tükenme aşamasına geldiğini söyleyen Prof. Dr. Mehmet Aydın, "Stoklarımız küçük yaş gruplarında ve küçük boylardaki hamsiler. Bundan dolayı mutlak suretle bu stoku avlamamamız gerekmektedir, kesinlikle av yasağının getirilmesi gereklidir" dedi.

Denizlerde 1 Eylül tarihinde başlayan av sezonu sürüyor. Palamut balığı ile sezona hızlı başlayan Karadenizli balıkçılar, sezon ortalarında bol bekledikleri hamsiden umduklarını bulamadı. Küçük boyda avlanan hamsilerin popülasyonu olumsuz etkileyeceği için geçen yıl Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hamsi için getirilen avlanma yasağının bu yıl da getirilmesi talep ediliyor.

"KHamsi-1ESİNLİKLE AV YASAĞININ GELMESİ GEREKİYOR"

Ordu Üniversitesi Fatsa Deniz Bilimleri Fakültesi Balıkçılık Teknolojisi Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mehmet Aydın, hamsi stoklarının şu an küçük boylarda olduğunu söyledi. Deniz ortamında hamsilerin boy ortalamasının şuanda 7-8 santimetre olduğunu ancak bunun 11-13 santimetreye ulaşması gerektiğini aktaran Prof. Dr. Mehmet Aydın, “Boy olarak evet yasal ancak normal şartlarda bu hamsilerin tezgahlarda olmaması gerekiyor. Şuanda avlanmaması gereken bir durum var.

Şu anda o tezgahlardaki 9 santimetrelik hamsiler, gırgır balıklarındaki elekten geçip, üst kısımda kalan boy grupları. Daha küçük olanları ise denize dökülüyor ya da el altından dökme hamsi olarak balık unu ve balık yağı fabrikalarına yolluyorlar. Dolayısı ile stoklarımız gerçekten küçük yaş gruplarında ve küçük boylardaki hamsiler. Bundan dolayı mutlak suretle bu stoku avlamamamız gerekmektedir. Kesinlikle av yasağının getirilmesi gereklidir" diye konuştu.

Editör: Kadir TÜKÜÇ