Ordu’da fındık sanayicisi Mustafa Poyraz, fındık piyasasıyla ilgili değerlendirmelerde bulundu. Poyraz, “Rekolte belli, ihracat rakamı belli. Bunu değerlendirdiğiniz zaman fındık için 50-55 lira arası çok ideal bir fiyat.” dedi.

Dünyanın en büyük fındık üreticisi ve ihracatçısı olan Türkiye, bu sezon şuana kadar ihracatta beklenen seviyelere ulaşabilmiş değil. 3 aylık ihracat döneminde 95 bin 878 ton fındık satılarak, karşılığında 538 milyon 695 bin 343 dolar gelir elde etti.

Poyraz

Ordulu fındık sanayicisi ve ihracatçısı Mustafa Poyraz, içinde bulunduğumuz fındık sezonunu ve ihracatı hakkında açıklamalarda bulundu. İhracatta geçen yıla göre yüzde 20 bir düşüşün olduğunu söyleyen Poyraz, “Ekonomik krizden dolayı dış ülkelerde her sektörde olduğu gibi çikolata sektöründe de bir azalma var. Şuanda ihracat çok yavaş. Geçen sene geçen yılla kıyasladığımız zaman yüzde 15-20 azalma var. Şuanda zaten yılsonu dolayısıyla tamamen durdu. İnşallah yılbaşından sonra bir canlanma bekliyoruz.”

Serbest piyasa hakkında da açıklamalarda bulunan Poyraz, “Fiyat 60 lira olabilir. Fındık bu. İnebilir de çıkabilir de. Piyasada fındık var. Rekolte belli, ihracat rakamı belli. Bunu değerlendirdiğiniz zaman fındık için 50-55 lira arası çok ideal bir fiyat. Ama bunun devamlılığı olması lazım. Bizde ihracatçılar olarak, elimizden geldiği kadar dünyanın her tarafına fındık satıyoruz. Serbest piyasada fındığımız ileriki yıllarda daha iyi değerlenir.” dedi.

Editör: Kadir TÜKÜÇ