Merkez Bankası faiz kararını açıkladı. Banka, piyasa beklentilerine paralel olarak politika faizini yüzde 9 oranında sabit bıraktı.

Merkez Bankası (TCMB) Para Politikası Kurulu (PPK) faiz kararını açıkladı. Kurul, politika faizini yüzde 9 oranında sabit tuttu. Piyasa beklentisi de bankanın faizi bu toplantıda sabit tutacağı yönündeydi.

Açıklamada “Kurul, mevcut politika faizinin küresel talebe ilişkin artan riskleri dikkate alarak yeterli düzeyde olduğunu değerlendirmiştir” denildi.

24 Kasım’daki toplantısında politika faizini 150 baz puan indiren kurul, açıklamasında “Ağustos ayında başlatılan faiz indirim döngüsünün sonlandırılmasına karar vermiştir” ifadelerine yer vermişti.

TCMB’nin politika faizini yüzde 19’dan yüzde 9’a indirdiği Eylül 2021-Aralık 2022 döneminde resmi tüketici enflasyonu yüzde 19’dan yüzde 85’e yükseldi. Dolar kuru da bu dönemde 8,30’dan 18,67’ye yükseldi.

‘RESESYON ENDİŞELERİ DEVAM EDİYOR’

Kurul bugünkü açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

“Para Politikası Kurulu (Kurul), politika faizi olan bir hafta vadeli repo ihale faiz oranının yüzde 9 düzeyinde sabit tutulmasına karar vermiştir.

Açıklanan öncü veriler sürmekte olan jeopolitik risklerin ve faiz artışlarının da etkisi ile gelişmiş ülke ekonomilerinde resesyona dair endişelerin devam ettiğine işaret etmektedir. Türkiye'nin geliştirdiği stratejik nitelikte çözüm araçları sayesinde temel gıda başta olmak üzere bazı sektörlerdeki arz kısıtlarının olumsuz etkileri azaltılmış olsa da uluslararası ölçekte üretici ve tüketici enflasyonu yüksek seviyelerini sürdürmektedir. Yüksek küresel enflasyonun, enflasyon beklentileri ve uluslararası finansal piyasalar üzerindeki etkileri yakından izlenmektedir.

Ülkeler arasında farklılaşan iktisadi görünüme bağlı olarak gelişmiş ülke merkez bankalarının para politikası adım ve iletişimlerinde ayrışma artarak devam etmektedir. Finansal piyasalarda artan belirsizliklere yönelik merkez bankaları tarafından geliştirilen yeni destekleyici uygulama ve araçlarla çözüm üretme gayretlerinin sürdüğü gözlenmektedir. Ayrıca finansal piyasalar, artan durgunluk risklerine karşı faiz artışı yapan merkez bankalarının faiz artırım döngülerini yakında sonlandıracağını beklentilerine yansıtmaya başlamıştır.

Editör: Kadir TÜKÜÇ