Fatsa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Feyzi, TMO’nun 70 TL altında asla elindeki fındığı satmaması gerektiğini söyledi. Bu durumda gelecek sezon için fındık fiyatının 100 TL olabileceğini ifade eden Feyzi, bu rakamın ihracatçıları da rahatsız etmemesi gerektiğini kaydetti.   

FATBO Başkanı Feyzi şu açıklamaları yaptı: 2022 sezonu fındık fiyatları 45 TL seviyelerinden başladı yılbaşı itibariyle kabuklu fındık alışlarımızın 55 TL seviyelerine geldiğini görüyoruz. Toprak Mahsulleri Ofisi de 52 liradan fındık alımına başladı. Onlar da tahmin ediyorum 60 liraya falan ellerindeki fındığı mal etmişlerdir. İnşallah önümüzdeki zaman dilimi içerisinde ciddi bir kâr oranıyla satarlar ve fındık fiyatının da piyasada düşmesini, üç rakamlı haneler çıkmasını engellemezler.

TMO FINDIK FİYATININ ÖNÜNÜ KESMEMELİ

Toprak Mahsulleri Genel Müdürümüze, Ticaret Bakanımıza, Cumhurbaşkanımıza buradan çağrımızdır. Toprak Mahsulleri Ofisi hiç kimsenin, hiçbir firmanın deposu değildir. Bugün itibariyle ellerinde ciddi bir fındık stoku bulunmaktadır. Şu anda fındığın fiyatını bundan sonrasını Toprak Mahsulleri Ofisi'nin satış politikası belirleyecektir. O yüzden Toprak Mahsulleri Ofisi'nin Genel Müdürüne çağrımdır, fındığın üç rakamlı fiyatlara çıkmasını engelleyici bir satış politikasını asla uygulamamalarını kendilerine tavsiye ederim.

TMO FİYATI 70 TL’DEN AŞAĞIDA OLMAMALI

Uygulamayacaklarını da kanaatindeyim. Çünkü son yıllarda Toprak Mahsulleri Ofisi çok kıymetli bir satış politikası izlemiştir. Bu politikayı 2022 mahsulünde de inşallah izlerler. Toprak Mahsulleri Ofisi'nin 70 TL altında asla ve asla bir satış politikasıyla fındığın gündemine oturmalarını kendilerine tavsiye etmem. Bu 70 TL ve üzeri hem 2023 mahsulünün fiyatını belirleyecek hem de fındığın önümüzdeki zaman dilimi içerisinde 3 rakamlı fiyatlara çıkmasının önünü açacaktır.

ÜRETİCİ MUTLU DEĞİL

Fındık üreticimiz zor durumda. 2021 yılında 25 liralık fiyatın karşılığı bütün girdi maliyetlerine baktığımız zaman bugün 3 rakamlı fiyatlar fındıkta hayal değil. 2 liralık gübre fiyatı 10 TL oldu. 100 liraya toplattığımız mahsulü bu yıl 300 - 400 lira arasında toplatıyoruz. Bütün girdi maliyetlerinin 4 katı olduğu bir yerde 25 liralık fiyat 50 TL olduğu zaman biz bu fiyat niçin buralarda kaldığı, bu dövize endeksli yüzde 75 ihraç malı olan ve çikolata sanayicisinin tüketmek zorunda olduğu fındık damak zevkiyle çikolata yiyen dünyadaki insanların muadili ile asla kıyaslanamayacak bir ürün bu.

100 TL İHRACATÇIYI DA RAHATSIZ ETMEMELİ

Dünya'da ve Türkiye'de en çok fındık üreten bir ilde yaşıyoruz. Biz bunun kıymetini çok iyi bilmeliyiz. Hiç kimseyi 100 liralık fiyatlar hiç kimseyi rahatsız etmemeli. Biz bu işin ticaretini yapıyoruz. İhracatçı kardeşlerimde 3 liralık fiyatları hayal görmesinler."

Editör: Kadir TÜKÜÇ