Toprak Mahsulleri Ofisi’nin fındık alımına son vermesine sayılı günler kala fındık fiyatında tüccar arasında fark kalmadı, hatta serbest piyasada fiyatlar TMO’yu da geride bırakmaya başladı. Elinde fındık olan üreticinin tercihi de serbest piyasa oluyor.

Ordu’da 22 Aralık Perşembe günü serbest piyasada 50 randımanlı kabuklu fındık 52 TL’den işlem görüyor. TMO’da aynı fiyattan fındık alımı yapıyor. Fındık alımında yüzde 2.1 oranında Borsa ve stopaj kesintisi uygulanıyor.

TMO

TMO PİYASADAN ÇEKİLECEK Mİ?

Bu sezon 200 tona yakın fındık alımı yapan TMO’ya artık çok az fındık geliyor. Ordu’da 13 alım merkezi bulunan TMO 3 alım merkezinde belirli günlerde alım yapıyor. TMO’nun 31 Aralık 2022 tarihi itibariyle alımlarını durdurması bekleniliyor. Bu konuda henüz resmi bir açıklama yapılmadı.

“TMO FINDIK ALIMINI SÜRDÜRMELİ”

TMO’nun 31 Aralık’ta fındık alımına son vermesi sorusunu da yanıtlayan MHP Ordu Milletvekili aday adayı Naci Şanlıtürk; “Hükümetimiz fındık üreticisini hiçbir zaman mağdur etmez. Bunu üreticiye verdiği destekle görüyoruz. Evet serbest piyasanın eline düşmek istemeyen üreticilerimiz, TMO’nun en azından Nisan ayının sonuna kadar fındık alımını sürdürmesi beklentileri yerinde bir karar olur diye düşünüyoruz. Bizde TMO Genel Müdürü Sayın Ahmet Güldal ile bu konuyu değerlendirmeye alabiliriz. TMO 2023’ün Nisan ayı sonuna kadar fındık alımını sürdürmelidir. Ben serbest piyasanın da o kadar fazla fındık aldığına inanmıyorum. Bu sayede önümüzde ki gün ve aylarda da fındık fiyatının daha da yükseleceğine inanıyorum.”

Editör: Kadir TÜKÜÇ