Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan, 500 ve 1000 liralık banknotların basılmasıyla ilgili “İhtiyaç halinde gerekeni yaparız” dedi.

Karahan bugün Merkez Bankası’nın hazırladığı yılın ikinci enflasyon raporunu açıkladı. Bankanın yıl sonu enflasyon tahmini yüzde 36’dan yüzde 38’e yükseldi.

Soru-cevap bölümünde Sözcü’den Emre Sercan İke, Karahan’a şu soruyu sordu: “Önümüzdeki dönem 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacağı iddia ediliyor. Bununla ilgili hatta yeni para sayma makinelerinin satışa çıkacağıyla ilgili görseller çıktı. Merkez Bankası’nın banknot çalışması var mı? Böyle bir gündeminiz var mı?”

Karahan, soruya şöyle yanıt verdi: “Paranın kendisi ortada yokken buna uyumlu banknot makinesi nasıl oluyor bilmiyorum ama… Üst değer banknota ihtiyaç olup olmadığı birçok faktöre bağlı. Makroekonomik ve finansal analizlere, teknik olarak yapılan değerlendirmelere göre karar veriyoruz. Bu kapsamda tedavüldeki kompozisyonun değişimini de dikkate alıyoruz. Bu yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç görülürse gerekli adımları atacağız.”

Bir gazetecinin Karahan’a “Önümüzdeki dönem 500 ve 1000 TL’lik banknotlar basılacağı iddia ediliyor. Bununla ilgili hatta yeni para sayma makinelerinin satışa çıkacağıyla ilgili görseller çıktı. Merkez Bankası’nın banknot çalışması var mı? Böyle bir gündeminiz var mı?” sorusu üzerine Karahan, soruya şöyle yanıt verdi: 

“Paranın kendisi ortada yokken buna uyumlu banknot makinesi nasıl oluyor bilmiyorum ama… Üst değer banknota ihtiyaç olup olmadığı birçok faktöre bağlı. Makroekonomik ve finansal analizlere, teknik olarak yapılan değerlendirmelere göre karar veriyoruz. Bu kapsamda tedavüldeki kompozisyonun değişimini de dikkate alıyoruz. Bu yaptığımız analizler sonucunda ihtiyaç görülürse gerekli adımları atacağız.”