2021-2027 dönemi Avrupa Dayanışma Programı (ESC) gönüllülük projelerinde lider, destekleyen ve ev sahibi kuruluş rolleri ile yer almış Kalite Sertifikasına sahip olan Ordu Büyükşehir Belediyesi, Avrupa’nın çeşitli kentlerinde yürütülecek olan ve önemli kazanımların el edilmesine imkân sunan gönüllülük projelerine katılmaları için gençlere çağrıda bulundu.

Türkiye Ulusal Ajansı koordinatörlüğünde yürütülen ve Büyükşehir Belediyesi’nin 3 yıl önce akredite olduğu Avrupa Dayanışma Programı (ESC), gençlerin kişisel, eğitsel, sosyal, sivil ve mesleki gelişimlerini teşvik ederken, kendi ülkelerinde veya yurt dışında topluma yarar sağlayan projelerde gönüllü olmaları, çalışmaları veya ağ kurma faaliyetlerinde bulunmaları için fırsatlar oluşturan, toplumsal ihtiyaçları karşılamayı hedefleyen bir Avrupa Birliği girişimi olarak öne çıkıyor.

2023 yılında 28 genci Avrupa'nın çeşitli ülkelerinde toplum yararına faaliyetlere katılmak üzere gönderen Büyükşehir Belediyesi, yürütülen gönüllülük projeleri ile yeşil uygulamaları benimsemenin yanı sıra katılımcılar ve kuruluşlar arasında çevresel açıdan sürdürülebilir ve sorumlu davranışları teşvik etmeyi amaçlıyor.

GENÇLERE İLHAM VE GÜÇLENDİRİCİ DENEYİM SUNUYOR

Ordu Büyükşehri Belediyesinin ESC Programı kapsamında şu anda uygulamakta olduğu 3 Gönüllülük Projesi bulunuyor. ESC, daha kapsayıcı bir toplum inşa etmek, dezavantajlı insanları desteklemek ve toplumsal zorluklara yanıt vermek için gençleri bir araya getiriyor. Topluma yardım etmek, öğrenmek ve kendilerini geliştirmek isteyen gençler için ilham verici ve güçlendirici bir deneyim sunan programın faaliyetleri; çevreden sağlığa, spordan sosyal dâhil etmeye, dijital teknolojilerden kültür ve insani yardımlara kadar geniş̧ bir yelpazeyi kapsıyor.

BÜYÜKŞEHİR GENÇLERİ ESC PRGRAMINA DAVET ETTİ

Ordu Büyükşehir Belediyesi de bu kapsamda 18-30 yaş aralığında, daha önce uzun dönem (2 aydan fazla) bir ESC projesine katılmayan, yurtdışında gönüllülük projelerinde görev almak isteyen, takım çalışmasına hazır, sosyal projelerde çalışmak isteyen, Avrupa’yı tanımak, farklı ülkelerden gençlerle tanışmak ve yabancı dilini geliştirmek isteyen gençlerin Avrupa Birliği Gönüllülük projelerine katılmaya davet etti.

SON BAŞVURU 12 HAZİRAN 2024 SAAT 17.00

Katılımcılar için aranan kriterler; 18-30 yaş aralığında olmak, imkânları kısıtlı (sosyo-ekonomik, kültürel ya da coğrafi bakımdan daha düşük imkânlara sahip kesimlerden gelen veya engelli genç) olmak, tercihen temel seviyede İngilizce bilmek, tercihen yeşil pasaport sahibi olmak olarak belirelendi. Başvurular 12 Haziran 2024 saat 17.00’de sona erecek.

Başvurular için başvuru formu, Europass formatında motivasyon mektubu (İngilizce ve PDF) ile birlikte özgeçmiş (CV) (İngilizce ve PDF) [email protected] adresine gönderilmelmesi gerekiyor.

HAK KAZANANLARA ÖNEMLİ DESTEKLER VERİLECEK

Proje kapsamında katılımcılara gidiş-dönüş seyahat, vize, sigorta, yurtdışı kuruluşta barınma ve cep harçlığı sağlanacak.

KATILIMCILAR MÜLAKAT İLE BELİRLENECEK

Başvuran gençler arasında proje kontenjanı dahilinde mülakatla seçim yapılacak. Gönüllülük faaliyetleri haziran, temmuz, ağustos ve eylül aylarında gerçekleştirilecek olup, program kapsamında gönüllülük faaliyetleri İspanya, Portekiz ve Yunanistan’da hayata geçirilecek.

Proje ile ilgili detaylı bilgilere https://esc.ordu.bel.tr adresinden ulaşılabilir.

#ordu #orduhaber

Editör: Merve GÖÇER