Milyonların beklediği zam oranını Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan duyurdu. Türk-İş'in muhalefet şerhi koyduğu kararı Erdoğan, Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile birlikte duyurdu. Cumhurbaşkanı Erdoğan 2023 asgari ücretin net 8 bin 506 TL olduğunu açıkladı. Yüzde 54,66'lık zam kararı sonrası Emeklilikte Yaşa Takılanlar'ın (EYT) merakla beklediği kıdem tazminatındaki düğüm de çözülmüş oldu.

2023 ASGARİ ÜCRET 8 BİN 506 TL OLDU

2023 asgari ücret zammı belli oldu. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin ve TİSK Başkanı Özgür Burak Akkol ile kamaraların karşısına geçen Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücretin net 8 bin 506 TL olduğunu duyurdu.

Asgri ücrete yüzde 54,66'lık zam sonrası birçok kalem de artış yaşanacak. GSS primi, işsizlik maaşı, 65 yaş aylığında yaşanacak artışlar merak edilirken, EYT'lilerin gözü kulağı kıdem tazminatında yaşanacak değişimdeydi.

KIDEM TAZMİNATI DA ARTTI

EYT konusunda işveren kesiminin önemli çekinceleri olduğu bilinen kıdem tazminatı da asgri ücretle birlikte artmış oldu.

Asgari ücret pazarlığında bu konunun da masaya gelmiş olduğunu söyleyen uzmanlar, işverenin çekincelerinin giderilmiş olarak bu rakamın ortaya çıktığını belirtti.

Editör: Kadir TÜKÜÇ