Ordu Ünye’de serbest piyasada 50 randıman kabuklu fındık 53 TL’den işlem görürken, üreticinin elinde fındık kalmadığı, TMO piyasaya fındık sürmezse fiyatın 60 TL’ye yükselebileceği belirtildi.
TMO’nun çok yüklü miktarda fındık aldığını işaret eden Ok Ticaret sahibi Cihan Ok, üreticinin ve esnafın elinde çok az miktarda ürün kaldığını, Ferraro’nun halen fındık aldığını,  bazı fabrikalarda ise açık olduğunu ifade etti. 

Ok; “Fındığın önü ileriye yönelik açık. Avrupa’daki yılbaşı tatilinde de fiyatın gevşeyeceğini zannetmiyorum. 1 aylık süreçte stabil kalabilir. Ama düşeceğini veya gevşeyeceğini zannetmiyorum.” dedi.

Fındıkk1

Yeni sezona 45 TL’den başlayıp 43 TL’ye kadar gerileyen serbest piyasa  fındık fiyatı devamında uzun süre 45-46 TL bandında kalan fındık fiyatı 48 TL’nin ardından 50 TL’ye yükseldi.  2 Hafta 50 TL bandında kalan fındık fiyatı gelinen süreçte 53 TL’ye yükseldi.   Fındık fiyatının önümüzdeki süreçte 60 TL’ye kadar yükselmesi bekleniyor. 

Bu sezonun başından itibaren TMO’nun çok yüklü miktarda fındık aldığını işaret eden Ok Ticaret sahibi Cihan Ok, üreticinin ve esnafın elinde çok az miktarda ürün kaldığını, Ferraro’nun halen fındık alımı yaptığını belirterek bazı fabrikalarda ise açık olduğunu ifade etti. 

TMO’nun elindeki fındığı piyasaya sürmediği sürece fındık fiyatının yükseleceğini işaret eden Ok, fiyatın 60 TL’yi görebileceğini işaret etti. 

Ünye Ok Ticaret sahibi Ünyeli fındık tüccarı Cihan Ok gazetemize yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

Fiyat artışını kademe kademe bekliyorduk

“Şuan 50 randıman kabuklu fındık serbest piyasada 53 TL’den işlem görüyor. Fındık fiyatı uzun süre 45-46 TL bandında seyrederken bir anda yükselmeye başladı. Biz bu fiyat artışını sezon başından bu yana kademe kademe bekliyorduk. Ama son zamanlarda piyasada fındığın azalması, TMO’nun yüklü miktarda fındık alması ve üreticinin elinde çok fazla fındık kalmaması piyasayı etkiledi. 

Üretici ile esnafın elinde az miktarda fındık kaldı

Sezon başında kafadan TMO’ya çok yüklü fındık gittiği için şuan üreticinin ve esnafın elinde çok az miktarda fındık kaldı. Bu fındık fiyatını ani bir şekilde yükseltti. Şuanda sahil kesiminde fındık kalmadı. Genellikle yukarılarda çakıl fındıklarda üreticinin elinde fındık kaldı. Buna bağlı olarak da piyasaya fındık akışı az, hareketli bir piyasa da yok. 

TMO piyasaya fındık sürmediği sürece fiyat 60 TL’leri görür

İçinde bulunduğumuz süreçte fındıkta 60 TL’ler gibi rakamlar konuşuluyor. Yılbaşından sonra fiyat artışı bekleniyor. Piyasada şuanda 60-65 TL gibi beklentiler var. Gidişat böyle giderse de bulur diye düşünüyorum. Ama bu süreçte TMO’nun elindeki fındığı piyasaya sürüp sürmemesi de etkili olacaktır. TMO yakın bir zamanda piyasaya fındık sürmezse fındıkta fiyat artışı hızlı bir şekilde devam eder. Ama TMO elindeki fındığı piyasaya sürerse biraz gevşeme olur. Tabi ki bu noktada gelecek sezonun işaretleri de önemli. Fındık sümbül ve karanfilleri de önemli. Eğer önümüzdeki sezona işaret az gözükürse fındık daha yükselir.

Bu yıl fındığın önü açık…

Bu yıl açıkları olan fabrikalar var. Ferraro gibi büyük bir firma halen fındık alımına devam ediyor. Elindeki stoku zaten eritmiş. Fındığın önü ileriye yönelik açık. Avrupa’daki yılbaşı tatilinde de fiyatın gevşeyeceğini zannetmiyorum. Ama 1 aylık süreçte stabil kalabilir. Ama düşeceğini veya gevşeyeceğini zannetmiyorum.” 

Editör: Kadir TÜKÜÇ