İkinci el araç fiyatlarında yukarı yönlü hareketlilik başladı.

Yeni yıl itibarıyla 4 aylık süreçte ikinci el araç fiyatlarında yaşanan fiyat artışları kayda değer oranlara ulaştı. Peki mevcutta ikinci el araç fiyatlarındaki artışın nedenleri neler? En çok hangi araçlarda fiyat artışı gerçekleşti? Şu anda piyasada en çok tercih edilen modeller hangileri?

Milliyet'in haberine göre; Otomotiv Distribütörleri Derneği’nin (ODD) verilerine göre 2024 yılında satışa sunulan her 10 otomobilden 9'u otomatik vitesli. Artık düz vitesli araçlar tarih mi oluyor? Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan İstanbul Motorlu Araç Satıcıları Derneği (İMAS) Başkanı Hayrettin Ertemel, konuşmasında şu ifadeleri kullandı:

“Bir süredir satış adedi noktasında negatif seyreden ikinci el otomotiv piyasası şubat ayı itibarıyla pozitife dönmeye başlamıştı. Özellikle mart ayı ve içinde bulunduğumuz nisan aylarında bu pozitif değişim etkisini göstermeye başladı.

Satış adetleri yükselirken, ortalama araç satış süresi ve ilan sayıları alanlarında da olumlu veriler elde edildi. Elbette talebin yükseldiği bu süreçte,döviz kuru ve enflasyon gibi faktörlerin yanı sıra artan talebe istinaden bir miktar fiyat artışları yaşandı.

#otohaber #orduhaber