Altınordu Ziraat odası Başkanı Atakan Akça Fındık ile ilgili önemli açıklamalar yaptı.
 

Fındık konusunda Ordu Büyükşehir Belediye Başkanı Hilmi Güler’e teşekkür eden ve isim vermeden bazı siyasileri eleştiren Akça açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Büyükşehir belediye başkanımız Sayın Dr.Mehmet Hilmi GÜLER çıktı meydana ve bir idaa koydu ortaya, eğer dünyada bu fındığın en büyük üreticisi biz isek, masada ki oyun kurucusununda biz olmamız gerektiğini ,fiyatının bizim otoriteler tarafından belirlenmesi gerektiğini,Ordu ili kadar fındık üretimi olmayan İtalya’nın,tekelci firması Ferrero’nun bizim ülkemizin üreticisinin,sanayicisinin ve ihracatçısının alın terini, emeğini, sermayesini çalmasına müsaade etmememiz gerektiğini dile getirdi ve tekelci firma Ferrero’nun artık bu kesimler üzerindeki baskısının ve hegemonyasının bitirilmesi gerektiği gerçeğini ortaya koydu ve hamlelerini yapmaya başladı.
 

Çalışmaya,fındığın paydaşlarını bir araya toplayarak gerek üreticinin,gerek tüccar ve manavın,gerek sanayicinin,gerekse ihracatçının sorunlarını tesbit edip,bir rapor haline dönüştürüp, Ordu Büyükşehir Belediyesi tarım iştirak şirketi olan ORTAR adına “Rekabet Kuruluna”şikayette bulunuldu.

Buraya kadar işleyiş gayet olağan gelebilir fakat bundan sonraki aşamalarda Rekabet Kurulunun gerekli çalışmaları yapması ve sonucu en hızlı şekilde vermesi için,bir dik duruş,çok sıkı bir takip ve en önemlisi sağlam bir devlet adamlığı duruşu gösterilmesi gerekiyordu.

İşte bu hamleleri yapan,fındığın”ikiyüz yıllık” tarihinin en önemli kazanımı olacak,makus talihini yenecek kararların alınmasında,tekelci firma Ferrero’nun ve Türkiye’deki işbirlikçilerinin diz çökmesi anlamına gelen bu yaptırımların çıkarılmasını sağlayan, Ordu Büyükşehir Belediye Başkanımız, Dr.Mehmet Hilmi GÜLER’e teşekür etmeyelim mi? Tekelci firma Ferrero’nun Rekabet Kurulu incelemeleri sonucunda imzaladığı taahhütler gereği elde edilen kazanımların meyvelerini yavaş yavaş almaya başlıyoruz. TMO 18/04/2024 tarihinde, 2023 sezonu fındığını (50 randıman)130 tl’den satışa çıkardığını açıkladığı zaman serbest piyasada 50 randıman fındık 112-115 tl bandında işlem görüyodu,tekelci firma Ferrero TMO’nun 130 tl’ye satış kararı aldığı gün,serbest piyasada kendi alış fiyatınıda,Rekabet Kurulunda verdiği o taahhütlerin bir tanesinin gereği olarak 130 tl’ye çıkarmak zorunda kalmıştır.

İşte kazanım budur ve yaşayıp göreceğiz daha neler olacaktır, Bu daha başlangıçtır… Sizlerde bu memlekette siyaset yaptınız,sizde milletvekililiği yaptınız,bu memleketteki fındık üreticilerine bir katkı sundunuzda bizim mi haberimiz olmadı veya bir katkı sundunuzda biz mi teşekkür etmedik!!! Siyaset yaptığınız dönemde,yaptığınız en önemli şey, sizin siyasi hayatınızın varlığı olan siyasi partiyi satmanız olmuştur.

Kolpacı kim,sahtekar kim bellidir, Yeri ve zamanı geldiğinde Ordu halkıda bunun cevabını en iyi şekilde vermiştir, verecektir de”

#fındık #ordu #orduhaber