CHP Ordu Milletvekili Seyit Torun, Ordu ve ilçelerini uzun süredir istila eden kahverengi kokarca böcekleriyle mücadele için Tarım ve Orman Bakanlığı'nın ''seferberlik ilan etmesi'' gerektiğini söyledi.

Seyit Torun, "Bütün fındık bahçelerini talan eden, Ordu'daki tarım ve hayvancılığı tarumar eden kokarcaların kışlaklardan çıktığını ve kışlak çevrelerinin ilaçlanması gerektiğini söylüyor İl Müdürlüğü. Günaydın" dedi.

Seyit Torun, yaptığı yazılı açıklamada "Sayın Tarım ve Orman Bakanı'na sesleniyoruz: Ordu’da yaşanan kokarca istilası çocuk oyuncağı değil! Fındık üreticilerimizin tek başlarına baş edebilecekleri bir sorun kesinlikle değil. Enflasyonun altında ezilmiş olan üreticilerimize 'şu şu ilaçları alın ve uygulayın' demek üzerinizdeki sorumluluğa yakışıyor mu? Kokarca mücadelesi için seferberlik ilan etmeniz gerekirken 'herkes başının çaresine baksın' diyerek çekilmek Bakanlığınızın görevleri ile örtüşüyor mu? Fındık stratejik üründür, hemşerilerimin en önemli geçim kaynağıdır. Eğer etkili bir plan ve program çerçevesinde, doğrudan Bakanlığınızın bütün gücüyle bir mücadele başlatmazsanız kokarca böcekleri fındığı, Ordu’yu ve Orduluyu bitirecektir" dedi.

#ordu #orduhaber