Geçen hafta TÜİK‘in açıkladığı 2023 yılı enflasyon verileri ile, 2024 memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranları açıklanmıştı.

Geçen hafta TÜİK‘in açıkladığı 2023 yılı enflasyon verileri ile, 2024 memur emeklisi, SGK ve Bağ-Kur emeklisinin zam oranları açıklanmıştı. Bu açıklama, haklı olarak SGK ve Bağ-Kur emeklilerinin tepkisini çekti. Görülüyordu ki arada ciddi bir fark vardı. Takdir edilen rakamlar mevcut ekonomik şartlarda yetersizdi. Ayrıca bu kısım, ciddi bir şekilde mağdur edilmiş, farklı bir muameleye uğramıştı. SGK ve Bağ-Kur emeklisi, haklı olarak tepkili, üvey evlat muamelesi görmüştü. Verilen rakamlar, hangi esaslar ve hesaplamalarla yapılırsa yapılsın, sahipsiz bu kesim kaderiyle başbaşa bırakılmış, ekonomik şartların acımasız girdaplarına terk edilmişti. Biz de “Devlet Baba“ anlayışı kuvvetle yerleşmiştir. ”Devlet“ bizde önemlidir saygındır ve vazgeçilmezdir. Devlet, bir baba şevkati ile vatandaşlarını kucaklar, sahipler. Devlet, vatandaşlarına karşı adil davranır. Adalet, devletin dinidir. Sözü Unutmadan sahipsiz SGK ve Bağ-Kur emeklileri adına, bir vatandaş olarak diyorum ki, bu durum acilen düzeltilmelidir. Ayrıca kısa zamanda düzeltilceğini de ümit ediyorum. Rabbimiz, devletimize milletimize zeval vermesin.

ŞEHİDİMİZİN NOTU

Bir şehidimizin üzerinden çıkan not: “Olur da o çok sevdiğimiz dizilerden ve dünya gündemlerinden bu karda, aklınıza gelirse ker, bilinki sizlerle sessizce çoktan vedalaştık. Çünkü sizler dizileri ve Survivor‘ı izlerken bizler, sizin ve çocuklarınız içince sizce şehit oluyorduk.” Ben de eklemek isterim ki, şehitler gerekli takdiri görmediklerinde ya da Unutuldukları ölürler.

ÖNEMLİ UYARILAR

“ Bir toplumun okuyup geçenlere değil, okuyup düşünenlere ihtiyacı vardır. Karın tokluğuna yaşanan bir yerde, ilkeli Düşünce üretmek mümkün değildir. İki yüz kelimeyle düşünen biri, iki bin kelimeyle düşünen birini asla anlayamaz. Size bütün kapıları açan bir bir anahtar vereceğim! Bu anahtar üzerinde iki şey yazılıdır! Biri sabır, ötekisi de Nezaket. Ahlaksızları, ahlaklı gibi göstermek bir toplumun ahlakini bozar. Karnı doymayan değil, gözü doymayan insan fakirdir.“ Azerbaycanlı felsefeci Ansınan Miyancı.

NİL HAYAT VERİR

Deve Nil’e gelir. 3 dakika içinde 200 litre su içer. Böylece aylarca çölde susuz yaşayabilir. Devenin çölde bıraktığı dışkısının kokusunu çok uzaklardan böcekler alır. Dışkıdan aldıkları nem o hayvanları aylarca yeter. Nil, Afrika’ya 6500 metre boyunca tahmin edemeyeceğimiz kadar varlıklara hayat sağlar. Kainatta buna benzer binlerce olay yaşanır. Yaratıcının düzenine, gücüne, ilmine bakar mısınız.