“Baban giderse; 
Başı dumanlı dağın gider
Atan gider, sırtın gider, çınar ağacının gider. 
Yaşanacak yer bulamazsın. 
Baban giderse;
Darda sana yetişen elin gider. 
Aklın gider, canın gider.
Şu dağalanmış yüreğinde, 
Çocuk kalan yanın gider. 
Baban giderse; 
Öpülecek elin gider.
Bayramın, sefan neşen gider. “Can Yücel

Babalar dua gibidir, görünmese de dokunur evladına. 

BAYRAMLAR

Bayramlara sağlıklı biçimde sevdikleriyle beraber ulaşabilmek nimettir, mutluluktur. Rabbimiz, hayatın şereflisini, bedenin sağlıklısını, helal rızkımızın bereketlisini, evladın edeplisini, ahlakın faziletlisini bize nasip ettiğinde bayramdır. Bayramların ruhuna özüne uygun biçimde geçirilmesi, kutlanması güzelliklerin kendisidir. Çocukların sevinç çığlıkları atması, yaşlıların gözlerinin içinin gülmesi, gençlerin başarılı umutlu olması, kadınların haklarının korunması, mutlu olmaları bayramdır. 

Helalinden kazanıp harcamak, kul hakkıyla anılmamak, insanlarımızı çıkarsız sevmek, saymaktır bayram. Yastığa başını huzurlu koymak, derin uykuda güzel rüyalar görmek, her sabah yeni bir gün başladığında, hayata yeni başlamış gibi davranmaktır bayram.

Toplum içinde de saygın, onurlu, başı dik dolaşabilmektir bayram. Ailemizin her ferdinin toplumdaki başarısı ve iyi anılması takdir görmesi bayramın ta kendisidir. Hastanenin bir ortasında tetkik sonuçlarımızı dinlerken, doktorun olumlu açıklamaları bayramdır. 

Sağlıklı olmak, kula, kamuya borcu olmamak, onurlu yaşamak bayramdır. Sabır ve nezaket ile bütün güçlükleri kapıları açmak bayramdır. Hayatımızı hakka uydurmaktır esas olan, hayata uymak değil. Bunun tatbikidir insanın bayramı. Eşine değer vermek, onu sevmek bunu hissettirmektir ailenin bayramı. 

Bir yoksul ile paylaşmak, yetimin başını okşamak, bir düşkünü kaldırmak ve onlardaki sevinci, gözlerinin içinin gülmesini görmek, hissetmektir bayram. Türk İslam aleminin her bakımından selamet ve delilik içinde olması, insanlığa çok olumlu katkılarda bulunması, bu dünyanın bayramı dır.Her uyandığımızda bize yeni bir hayat bahsediliyor, her gün yeni bir hayata uyanıyoruz. 

Bu ne müthiş bir gerçek ve nimettir ki bunun farkına varabilmektir bayram.