İnsan bilir ki, Hayat hızla akıp gidiyor. Hiçbirimiz dünkü kadar genç değiliz. Aldığımız sağlıklı bir nefesin, ne kadar büyük bir nimet olduğunu unutup gideriz. Alınan nefes bize hayat verir, ciğerlerimize hava dolar, verdiğimiz nefes ile ferahlık kazanırız. Bir nefeste iki nimet vardır. 

Rabbimiz, kainatı insan için, insanı da kendisi için yaratmıştır. Aldığımız nefesten, yaşadığımız kainata kadar her şey mükemmel bir sistem ile donatılmıştır. İnsan o kadar mükemmel bir sanat ve ilimle yaratılmıştır ki akıllar sükût eder. İnsan Eşref-i mahlukattır, şüphesiz ki Ahzen-i takvim üzerine yaratılmıştır. 

Biz insanlar bu nimetleri takdir etmekten uzakta kalırız, küçük ayrıntılara takılıp gideriz. Rabbimizden hep uzun ömür isteriz ama yaşlandığımızda geri döndürülürüz. Hep söylenir ya, ömür dediğin üç gündür, dün geçti, yarın meçhuldür, hayat yaşadığın andır, o da bugündür. Yaşlılığın ayrı psikolojisi, tutkusu, beklentileri, gündemleri ve esprileri vardır. Yaşlılıkta özellikle yalnızlıktan şikayet edilir. Yaşlıların zaman geçtikçe çevresi boşalır, yalnızlığını hücrelerinde hisseder. 

Rabbimiz, insanı kendini tanıması, kendisine kulluk etmesi için yaratmıştır. Kul da Rabbimizin buyrukları doğrultusunda dünyasını düzenler. Sözün Özü, insan dünyada yalnız değildir. Asıl yalnızlık kişinin Rabbinden uzak olmasıdır. Allah ile bir olduktan sonra ölüm de ömür de hoştur derler. Allah ne güzel vekildir, o bize yeter. 

PARANIN GEÇMEDİĞİ YER 

Steve Jobs, dünyaca meşhur Apple’ın önde gelen, ortağım idi. Pankreas kanserine yakalandı, doktorları fazla bir zamanı kalmadığını söylediler, işlerini ona göre tutmasını tavsiye ettiler. 

Steve Jobs, doktorların tavsiyelerine uymadığı, hayatının geri kalan bölümünü ve işlerinin normal akışında sürdürdü. Harward Üniversite’sinde öğrencilerle yaptığı bir söyleşi de ilginç bir cümle kullanıyordu; “hayatın en önemli icadı ölümdür. Ölüm olmazsa değişimler ve dönüşümler yaşanmaz ki“ demişti. Yazılarında ilginç değerlendirmelerde bulunuyordu: “gururlandım şöhretim ve servetim; ölümün karşısında ne kadar da manasızmış. 

Araba kullanmak için, size para kazandırması için, birilerini işe alabilirsiniz. Ancak hastalığınızı taşıması için, kimseyi işe alamıyorsunuz. Ailenize, eşinize, arkadaşlarınızla çok kıymet verin ve sevin. Kendinize iyi davranın ve insanlara değer verin. 

Çocuklarınıza zengin olması için eğitmeyin; onları mutlu olmaları için eğitim. Yemeğinizi ilacınız gibi yiyin; aksi halde ilacınızı yemek yerine yersiniz. Şuna inanıyorum ki, hayatta en iyi doktorlar şunlardır; güneş ışığı, dinlenmek, bedenimizin hareketliliği, sağlıklı yemek, kendine güvenmek ve değerli arkadaşlardır. Steve Jobs,56 yaşında hayata gözlerini kapadı. Evet, hastalığınızı taşıması için parayla adam bulamıyorsunuz.