Saygı görmediğin yerde sözün itibar edilmediği yerde, anlattığında dinlenmediğin yerde kalmayasın ,üzülürsün bilesin.

 Saygı görmediğin yerde sözün itibar edilmediği yerde, anlattığında dinlenmediğin yerde kalmayasın ,üzülürsün bilesin.
Sen sen ol dostla alışveriş yapma,  üç kuruşun hesabını yapma ,yapan varsa uzaklaştır usulca , tüketirler seni bilesin.
Senin dost dediklerin  açıklarını bilirler ,güvenip söylediğin ne varsa dökerler, el bilmez vuracağı yeri  onlar   iyi bilirler , sır verme sakın, kalkamazsın bilesin.
Yesen de bir ekmekle kuru soğanı kimseyle sakın paylaşma yine evde olanı , yok sayarlar , bilesin. 
Sen tazısın yarış yapma köpek olanla, herkesin de bir hayatı var sorgulama , kimseye sakın karışma ,dostun kalmaz bilesin.
Diyeceksin hiç mi bir şey demeyelim ,sen sözümü dinle sukutu altın bilesin ,birine   yanlışın var demeyesin , kırarlar seni bilesin.
Bunu derken mazluma sakın arkanı dönme, düşene bir tekme de sen gönderme ,doğru bildiğini sakın esirgeme , umursamamayı bilesin.
Tek taraflı aman yargılama kimseyi, bilemezsin kişioğlunun içinde ki gerçeği , ölç tart biç sonra de diyeceğini , yolunu yordamını bilesin. 
Her doğru her yerde söylenmez derler , o zaman doğrunun kıymeti kalır mı beyler ,haksızı alkışlayandan sen  uzaklaş , en doğrusudur  bilesin. 
Negatif insana yaklaşma, sürekli ağlayanla çok uğraşma ,sen yaşa hayat dolu olanla ,gençleşirsin bilesin.
Dünya da teksin yok ki senin gibisi , var mıdır bulamaz cümlesi,  yanında olmasın ağzı küfürbaz birisi, uzaklaş hemen ,huzurdur bilesin.
Çalış çabala,koy taşın altına elini, sıkı tut dilini ,belini , herkesin yeri dolar derler desinler, tecrübe kenara atılmaz bilesin.
Kısa çöpüm ben desende, uzun çöpte hakkım var desende, aman gözün olmasın, doyumsuz derler bilesin.