Yine toy kurulsun, av avlansın, kuş kuşlansın, aşlar hazırlansın , doğru bilenler konuşsun , bilmeyenler sussun otursun.

Yine toy kurulsun, av avlansın, kuş kuşlansın, aşlar hazırlansın , doğru bilenler konuşsun , bilmeyenler sussun otursun. Takılmış bir üyemiz deli dersen yeridir , toy kuruldu bu iş hemen çözülmelidir.

             -Geçen toyda  “koyunlardı”  gündem maddesi , çıkışta açıklama yaptınız  koyun hiç gündeme gelmedi. Ne konuştunuz koca toyda, gündem hem de koyun , sapla saman girdi sanırız ,bari biraz durun. Yalan  yere toyu meşgul etmeyin , çıkın evelemeden direk söyleyin , deliler takılmış bu duruma en iyisi mi deliler toyunu tekrar topla.

                -Toy töredir çıkan karar nettir ,toyu eleştirmen bize hakarettir. Bundan sonra artık bizimle değilsin, başka obaya sürüldün bizim delimiz hiç değilsin. Koca toyda boşuna mı oturduk ,biliyoruz konu “koyundu  “ , tek derdimiz bu muydu ?

                 -Kurt dadanmış ağıla, sansar girmiş kümese , ayı talan etmiş petekleri , develer kırmış zincirini, “karabaş”  yan gelip yatmış,  obanın girişine düşmanlar gelmiş , çadırlarda dumanlar tütmez olmuş ,av avlansa geyik kalmamış, kuş kuşlansa uçan kuş kalmamış,  alaca inek de  doğurmuş yiyemez olmuşuz yoğurdu .Bize anlatılan buydu , sanki derdimiz bir tek koyun muydu?

                -Anladım anladım da , toy kuruldu şimdi , hani yoktu dediniz, av avlandı kuş kuşlandı , bunca bolluk var hep mi size yaradı?

                -Deliler doğru der bu deli ,hani bir şey yoktu bu bolluğun sebebi neydi? Birileri bizi çok kötü kandırmış , haber salın obaya çaşıtlar içimize mi karışmış?

-Bulalım çaşıtları verelim cezaları , yine mi kandırıldık bitiremedik bunları ,deliyiz biz çoktur sayımız, onuncu kuralımız tükürsek boğarız.

- Bundan sonra toy maddesi neyse o konuşulacak, kırmızı çizgimiz ciddiyettir unutulmayacak ,her bir üye dikkatli dinlenecek , her bir deli hunisini önüne koyup düşünecek. Akkoyun kara koyun belli oldu ,toyun son  kararı bu oldu.