Perşembenin gelişi hemen hemen her zaman çarşambadan belli oluyor. Gerçi biz bu mecazi hafta günlerini çok kez hatmettik. 2024 yılı yerel seçimleri son itiraz günün de tamamlanmasıyla son buldu. Önümüzde seçenler ve seçilenler olarak bütün bir beş sene duruyor. Bu beş sene ile alakalı vaatler ve talepler bolca var.

Hani bir söz var cenaze senin değilse helva tatlı gelir diye. Şimdi bu söz aklıma gelince son günlerin Ordu yereli açısından sıcak bir gündemi geldi aklıma. Enver Yılmaz ve Hilmi Güler arasında az bir farkla sonuçlanan seçimde şaibe iddiaları gündeme gelmişti. Bu iddiaları YSK’ya taşıyan Yılmaz sonucu etkileyecek çok ciddi iddialarda bulunmuştu. Ancak sonuç talebin reddine, Güler’in ise mazbatasının verilmesine karar vermişti. Burada her iki tarafla da bir bağım söz konusu değil. Geçmiş zamana dayalı şahsımın da içinde bulunduğu gruplara karşı art niyetli ve etik dışı davranışlara karışmışlıkları da vardır. Aslında bu olayda çok iç içe geçmişlik ve ülke prestiji açısından olumsuz durumlar mevcuttur. Kamuoyuna mal olmuş bir iddialar silsilesi ve halka da servis edilen somut deliller söz konusu. Olayla alakalı yapılan çalışmalar sonucunda iddiaların ve itirazların boşa çıktığı anlaşılmaktadır. Eğer red kararı var ise o kadar iddia halkı hukuka karşı güven kaybına yönlendirmektedir. Eğer deniyorsa ki hukuksal açıdan sıkıntı yok o zaman iddia sahiplerinin servis ettiği görüntülerin doğruluğu yetkililer tarafından açıklanmalı ve kamuoyunu yanlış yönlendirmekten, algı oluşturmaktan dolayı gerekli işlemler yapılmalı.

Bu olay nezdinde sonuç olarak çeşitli hırsızlık türleri zikredilmiş, benim zihnimde dahi canlandıramadığım yöntemler belgelendirilmiştir. YSK kararı açıklayana kadar kendi kendime çok defa vay be ne hırsızlar ve yöntemleri varmış dedim. YSK kararı açıkladı sonra yine kendi kendime vay be ne çok hırsızlık kurguları varmış dedim. Kurgu dediniz reddettiniz o zaman kurgulayanları yargılayın. Verdiğiniz karar 2024 yerel seçimlerini etkiliyor gibi gözükse de Türkiye Cumhuriyetini temsil etmektedir. Lütfen gelecek nesillerin hava limanlarından pasaportlu veda fotoğrafları atmasına sebep olmayınız. Adaletin tesisi ve uygulanmasında çok hassas davranınız. Dün karşıda olanlar, bugün karşıdan bakanlar beraber yürüdüğünüz yollar ayrılıklara çıktı. Bak biz demiştik ve yine diyoruz; mağdur ve mağrur olanlara ithafen, ayarını bozduğunuz kantar gün gelir hepinizi tartar.

Ha son olarak bana sorarsanız iki şey der ve susarım. Helvam da tatlı, kantarım da ayarlı...