Savunma sanayinde üretim yapabilmek için, ileri teknolojiler kullanmak gerekiyor.

Savunma sanayinde üretim yapabilmek için, ileri teknolojiler kullanmak gerekiyor. Örneğin İHA üretiminde, yazılım çok önemli. Yazılımda başarılı olmadan üretilen iha, oyuncak uçak olmaktan öte geçmiyor.
Tarihin her döneminde, yeni  teknolojiler önce savunma sanayinde kullanılmıştır. Savunma sanayinde denendikten sonra, sivil sahalara geçiş başlıyor. Tipik örnek  demiryollarıdır. Savaş sırasında 60 inçlik topları cepheye taşımak için Almanlar, ray sistemini icat ettiler. Savaş bitince, Ray Sistemi taşımacılıkta kullanılmaya başlandı. Modern Tren Yolları ekonomiye kazandırıldı. 
Antibiyotiğin bulunuş nedeni de savaşlardır. Birinci dünya savaşı sırasında,   mikroptan ölen insan sayısı, kurşundan ölenden daha çok idi. Antibiyotik sayesinde, dünya nüfusu, geometrik seri şeklinde  artmıştır. Elinizdeki  bilgisayar ve  kullanmakta olduğunuz internetin icat edilme nedeni de savunma sanayinde başarılı olmaktır. 
Ekonomik açıdan savunma sanayinin döviz kazandırıcı özelliği vardır. Zira, askeri teçhizat satışında, demir parçası altın fiyatına satılıyor. Tarihin her döneminde, silah satmak ülkelere para kazandırmıştır. Kazandırıyor. 
Silah üretemeyen ülkeler, dışarıdan satın almak zorundalar. Zira, her şeyden önce GÜVENLİK  geliyor.  Kendi silahını üreten ülke ise, dışarıya para vermiyor. Bu bakımdan, ticaret hadleri ülke lehine işliyor.
Son yıllarda Türkiye, savunma sanayinde önemli yol aldı. Çağdaş ülkelerin ürettiği, nükleer silahlar dışında kalan  tüm silahları kendisi üretiyor. Silah  ve mühimmat tedariki için dışarıya para ödemiyor. Ürettiğini satarak, döviz kazanıyor. 2023 yılıda, savunma sanayinin 10 milyar dolar civarında ihracat yapacağı hesaplanıyor.
Savunma sanayineki başarı, beraberinde tüm ekonomiyi etkileyecektir. Savunma sanayine bilgi aktaran, tedarik yapan, teknik bilgisiyle katkıda bulunan  kişi ve şirketler para kazanacaktır.  Ayrıca, savunma sanayinde geliştirilen sivil yaşama ilişkin teknolojiler, üretime katkı sunacaktır.
Savunma sanayinin, ekonomide  lokomotif olma gücü vardır. Türkiye, inşaat sektörünün  ekonomideki lokomotif gücünü kullanarak belli bir noktaya geldi. Bu aşamadan sonra, yeni bir çekici güce ihtiyaç var. O da savunma sanayidir. Amerika, bu gücü çok iyi kullanıyor.
Ekonomimiz, 2012 yılında ORTA GELİR TUZAĞINA yakalandı. Bu tuzaktan kurtulmanın yolu, savunma sanayini desteklemekten geçiyor.