SEÇİM ÜZERİNE
Günlük hayatımız içinde öyle görüntülere şahit oluyoruz ki, hem üzülüyor hem de geleceğimiz adına endişelere kapıyoruz. Toplumsal kutuplaşmamız, kamusal kurumlarımızın Siyasallaşması, değerlerimizin yozlaşması, bu ülkenin geleceğini karartıyor. Seçim ortamında bunu daha belirgin yaşıyoruz. Yerel seçim atmosferdeyiz, savaşmıyoruz, aynı ülkenin insanıyız, aynı kaderi, geleceğim paylaşıyoruz. Seçimleri kazanan da kaybeden de bu ülkenin partileri, insanları. Kin, nefret, şiddet, ekonomik zorluklardan bunalıyoruz. Sokaktan evlerimize geliyoruz bu defa ekranların başında gerilmeye devam ediyoruz.

Siyasilerimiz üslupları, gündemlerindeki konular, haberlerin nitelikleri, evimizin içinde mutsuzluk kaynağımız oluyor. Siyasi tarihimiz içinde, bu kadar kırıcı, karşı tarafı rencide edici, nefret, öfke dolu konuşmaların yapıldığı bir dönemi hatırlamıyorum. Türk insanını olumsuz etkileyen, Siyasal fay hatlarına derinleştiren, toplumsal çatışmalara, sevgisizliklere, saygısızlıklara yol açan bu ortamın sorumluları, siyasilerimiz, aydınlarımız ve medyadır. Bir başka noktada, yerel seçimler için kampanyaların uzun tutulduğu, çok gereksiz harcamalar yapıldığını, insanlarımızın gürültü ve çevre kirliliği içerisinde kaldığını düşünüyorum.

Türkiye’nin artık gereksiz, modası geçmiş, bir mantığı olmayan, seçim kampanyalarına terk etmesi gerekiyor. Partilerin, adayların ve onları destekleyenlerin gereksiz harcamaları, toplumu rahatsız eden görüntüleri terk etmenin artık zamanı çoktan geldi geçiyor bile. İnsanlığımıza, dinimize, değerlerimize, mantığımıza ters düşmeyelim. Devletimizin, milletimizin esas olduğunu unutmayalım. Türkiye’nin geleceğine kıymayalım.

MUHTEŞEM TASARIM

Allah, bütün âlemlerin Rabbidir. Her şeyi o yaratır, her şeyin sahibi ve hakime O’dur. Her şeyi yaratılış amacına o sevk eder. Kuşun Rabbi, bir yumurta sarısına can verip onu kuş yavrusu olarak yumurtadan çıkarır. Gagasından tüylerine, kuyruğundan kemiklerine kadar her şeyiyle onu uçmaya hazır bir şekilde düzenler. Yumurtadan çıktığı andan itibaren, anne ve babasını ona hizmetkar yapar. Onu böylece besler, büyütür. Rızkını nerede bulacağını ona göre öğretir, görevlerine ilham eder. Sonra da onu bir kuş olarak semaya uçurur. O kuşun Rabbi, aynı zamanda bütün kuşların da Rabbidir. Hepsini o yaratır, hepsini yaratılış amaçlarına o sevk eder. O aynı zamanda bütün canlıların Rabbidir. O, canlı ve cansız bütün varlıkların Rabbidir. O, yerin ve göklerin, Dünyanın ve ahiretin, görünen ve görünmeyen her şeyin Rabbidir. 

O, âlemlerin Rabbidir biz elimizi açıp da “Ey Rabbim” “diye dua ettiğimiz zaman, biliriz ki, bizi dinleyen ve her birimizin her bir duasına ayrı ayrı cevap veren, âlemlerin Rabbidir. Evrende, canlı cansız her varlık, Allah’ın kendilerine verdiği görevi yerinde ve zamanında yerine getirmek için çalışır. Tüm yaratılan varlıklar, akıl almaz Nizam’ın bütünlüğünü, uzayın azametini, Allah’ın gücünü gösteriyor. O, kelimelere, ifadelere sığmaz, hep var edendir. Kainat, baştan başa Rabbimizin kitabıdır. O, bizim ve kainatın sahibidir. Biz ona teslim olmuşuzdur. Ondan geldik ona döneceğiz. Ramazan’ı şerif kavuştuk. Nice canlar eriş, erişen canlara ne mutlu. Şükür Rabbimize.